Головна

Отримувати новини - введіть свій e-mail:

Захист прав людини в міжнародних судових установах
П'ятниця, 14 грудень 2018 11:45

Європейський суд з прав людини у справі «Шестопалова проти України» прийшов до висновку, що заявницю було позбавлено її права на доступ до суду та відповідно порушено пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення від 21 грудня 2017 року).

За рішенням Суду держава-відповідач упродовж трьох місяців повинна сплатити заявниці 1500 євро в якості відшкодування моральної шкоди та 15 євро в якості компенсації судових та інших витрат.

Справу було розпочато за заявою (№ 55339/07), яку подала до Суду проти України на підставі статті 34 Конвенції громадянка України пані Данута Збігневна Шестопалова.

Заявниця подала скаргу в Європейський суді з прав людини на те, що національні суди не розглянули по суті її позов про поновлення на роботі та позбавили її права на доступ до суду.

Пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен має право на справедливий розгляд судом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру.

Суть судової справи, яка розглядалася судовими установами України полягала в наступному.

Заявницю було звільнено з посади директора Центру по обслуговуванню одиноких, непрацездатних та малозабезпечених громадян Управління праці в рамках процесу реорганізації Центру. Згодом на посаду, аналогічну обійманій раніше заявницею, було призначено іншу особу.

Заявниця звернулася до Мелітопольського міськрайонного суду з цивільним позовом про поновлення на роботі, виплату заборгованості із заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.

Суд залишив позов заявниці без задоволення та зазначив, що Центр запропонував заявниці іншу посаду, проте вона відхилила цю пропозицію, та що на посаду директора Центру було призначено більш досвідчену особу. Апеляційний суд Запорізької області залишив рішення без змін. Верховний Суд України скасував ці рішення й передав справу до суду першої інстанції на новий розгляд. Він постановив, що справа мала розглядатись в порядку адміністративного судочинства, оскільки вона стосувалась спору щодо проходження державної служби.

Мелітопольський суд знов ухвалив постанову не на її користь. Суд апеляційної інстанції закрив провадження у справі з посиланням на те, що вона мала розглядатись в порядку цивільного судочинства, тому що заявниця не була державним службовцем. Вищий адміністративний суд України залишив це рішення без змін та відмовив в допуску справи до провадження у Верховному Суді України.

У подальшому заявницею знов було подано цивільний позов про поновлення на роботі, який залишений судами всіх інстанцій без розгляду.

Європейський суд з прав людини оцінюючи скаргу заявниці вказав, що його завдання не полягає у вирішенні питання, чи мають національні суди юрисдикцію розглядати справу по суті або встановлювати, який з судів має юрисдикцію розглядати скарги заявниці по суті.

Разом з тим Суду прийшов до висновку, що заявницю було позбавлено її права на доступ до суду, оскільки стаття 6 Конвенції вимагає, щоб держави забезпечували процесуальні засоби для ефективного та швидкого вирішення питань, пов’язаних із юрисдикцією. 


Завантажити рішення Суду rshennya-sudu_strasburg.doc [79 Kb][0] Завантажити Переглянути документ онлайн 
 
Держпраці нагадує як правильно виділяти кошти на охорону праці
П'ятниця, 14 грудень 2018 11:44

Державне управління праці нагадує, що власник або уповноважений ним орган розробляє за участю професійних спілок і реалізує комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до Закону «Про охорону праці». План заходів щодо охорони праці включається до колективного договору.

Відповідно до ст. 162 КЗпП для проведення заходів по охороні праці виділяються кошти і необхідні матеріали. Витрачати ці кошти і матеріали на інші цілі забороняється. Порядок їх використання визначається в колективних договорах.

Ст. 163 КЗпП передбачена безоплатна видача спеціального одягу та інших засобів індивідуального захисту працівникам, які задіяні на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах.

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний організувати комплектування та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативних актів про охорону праці.

Окрім того, власник або уповноважений ним орган повинен компенсувати працівникові витрати на придбання спецодягу та інших засобів індивідуального захисту, якщо встановлений нормами строк видачі цих засобів порушено і працівник був змушений придбати їх за власні кошти. У разі дострокового зносу цих засобів не з вини працівника власник або уповноважений ним орган зобов'язаний замінити їх за свій рахунок.

Видача замість спеціального одягу і спеціального взуття матеріалів для їх виготовлення або грошових сум для їх придбання не дозволяється.

Також відповідно до ст. 165 КЗпП на роботах, де можливий вплив на шкіру шкідливо діючих речовин, видаються безплатно за встановленими нормами змиваючі та знешкоджуючі засоби.

На роботах з шкідливими умовами праці працівникам видаються безплатно за встановленими нормами молоко або інші рівноцінні харчові продукти. На роботах з особливо шкідливими умовами праці надається безплатно за встановленими нормами лікувально-профілактичне харчування (ст. 166 КЗпПУ).

Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний безплатно постачати працівників гарячих цехів і виробничих ділянок газованою солоною водою (ст. 167 КЗпПУ). Цехи і виробничі ділянки, де організовується постачання газованою солоною водою, визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням з власником або уповноваженим ним органом.

Власник або уповноважений ним орган розробляє за участю професійних спілок і реалізує комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до Закону України «Про охорону праці».План заходів щодо охорони праці включається до колективного договору.

Відповідно до ст. 162 КЗпПУ для проведення заходів по охороні праці виділяються кошти і необхідні матеріали. Витрачати ці кошти і матеріали на інші цілі забороняється. Порядок їх використання визначається в колективних договорах.


За матеріалами Управління Держпраці у Хмельницькій області

 
Видатки Мінсоцполітики перерозподілили для виплати стипендії та допомоги
Четвер, 13 грудень 2018 10:31

Уряд схвалив розпорядження про перерозподіл деяких видатків загального фонду держбюджету, передбачених Міністерству соціальної політики на 2018 рік. Таке рішення ухвалене Кабінетом Міністрів України 12 грудня 2018 року.

Такий крок здійснено з метою:

– виплати у повному обсязі призначеної грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, у тому числі родинам, члени яких загинули під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення та учасникам антитерористичної операції з інвалідністю I та  II групи.

– забезпечення безпеки та покращення умов перебування відпочиваючих у санаторіях, сфери управління Мінсоцполітики;

– забезпечення виплати:

  • соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів;

  • матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби;

  • одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 року та особам, які отримали тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі в зазначених акціях;

  • забезпечити відшкодування громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, витрат на лікування, придбання ліків, виробів медичного призначення, протезів;

  • придбання високофункціонального реабілітаційного, діагностичного та лікувального обладнання, що дасть можливість клініці Українського науково-дослідного інституту протезування, протезобудування та відновлення працездатності.

Зазначені заходи дозволять покращити соціальний захист найбільш вразливих категорій населення.

Перерозподіл у сумі 346,5 млн грн здійснено без залучення додаткових коштів у межах загального обсягу бюджетних призначень, передбачених Міністерству соціальної політики України на 2018 рік.

За матеріалами Мінсоцполітики

 
У бюджеті на 2019 рік передбачено кошти модернізацію професійної освіти
Четвер, 13 грудень 2018 10:31

У бюджеті на 2019 рік передбачено 50 мільйонів гривень на модернізацію професійної освіти – створення навчально-практичних центрів із сучасним обладнанням за професіями, яких найбільше потребує ринок праці. Про це повідомляють у Міністерстві освіти і науки.

«Зараз ми проводимо моніторинг затребуваних на ринку праці професій. Вже зрозуміло, що у переліку напрямів відбудуться зміни, зокрема, надзвичайно затребуваною за попередніми даними є професія монтажника з утеплення будівель. Ми сподіваємось, що вдасться за ці гроші створити ще 25 НПЦ, але це також залежатиме від того переліку професій, який ми отримаємо після моніторингу», – пояснила міністр Лілія Гриневич.

Було також зауважено, що  у 2016 та 2017 роках держава виділяла гроші – по 50 млн щорічно – на створення модернізованих навчально-практичних центрів за найбільш гостродефіцитними на ринку праці професіями. Так, протягом 2-х років було створено 50 НПЦ за професіями: Швачка, Монтажних сантехнічного обладнання, Тракторист.

Цього ж року держава збільшила інвестиції в модернізацію закладів профосвіти вдвічі, виділивши на це 100 млн грн, що дозволило створити вдвічі більше центрів – одразу 50 НПЦ протягом року.

2018-го центри створювалися під оновлений перелік професій, після чергового моніторингу потреби на ринку праці. Зокрема, цьогоріч НПЦ відкриваються за такими напрямами:

  • механічна обробка металу (професії: Токар. Верстатник широкого профілю. Фрезерувальник. Шліфувальник. Свердлувальник).

  • зварювальні технології (професії: Електрозварник ручного зварювання. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних зварювальних машинах. Зварник).

  • електротехнічні технології (професії: Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж. Електромонтажник силових мереж та електроустаткування).

  • з професії: Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.

За матеріалами Освітнього порталу Педпреса

 
« ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець »

Сторінка 1 з 303