Головна Новини Головні новини

Отримувати новини - введіть свій e-mail:

Головні новини
Як захистити дітей від дезінформації в мережі: навчити відрізняти фейки і правду Друк
Четвер, 02 лютий 2023 10:29

Війна в Україні триває вже понад вісім років. Разом із активними бойовими діями із лютого 2022 року відбувається й широка інформаційна війна, наслідки якої не менш згубні. 

Фейкові новини, дезінформація, деструктивні заклики в мережі – це те, з чим ми зустрічаємося в Інтернеті все частіше. Це є частиною гібридної війни. І найбільша небезпека в тому, що через вплив дезінформації ми можемо почати сумніватись у правді та грати на руку злочинцям. 

На жаль, ми не завжди знаємо та розуміємо, як поводитися з такою інформацією та як захистити дітей, що довгий час проводять в мережі. Команда #stop_sexтинг надала Mind практичні поради щодо захисту себе та дітей в інформаційному просторі.

Інформаційна війна – це вплив на населення іншої країни в мирний або воєнний час через розповсюдження певної інформації та захист громадян власної країни від такого впливу.

 • Як оцінити інформацію, яку дитина хоче поширити?

І дорослі, і діти схильні більше довіряти тій інформації, яка підтверджує їхні роздуми та ставлення до певних явищ. Саме тому найчастіше ми поширюємо саме такі новини чи дописи. Під час поширення інформації в соцмережах важливо запитувати себе:

 • Які емоції викликає в мене інформація, яку я хочу поширити? 

Якщо певний допис чи новина є для нас дуже емоційною, то в такому стані нам складно перевірити, чи це часом не дезінформація, оскільки в той момент нами керують емоції.

 • Як ця інформація може вплинути на інших людей? 

Коли ми поширюємо певну інформацію, то наші друзі у соціальних мережах можуть ставитися до неї як до правдивої, оскільки ці люди довіряють нам. Також зараз соціальні мережі та новинні платформи мають багато дописів, які викликають у нас обурення, страх чи злість. І коли ми поширюємо таку інформацію на приватній сторінці, це може певним чином травмувати людей, які за нами слідкують.

 • Як ця інформація вплине на мене за деякий час?

Коли ми щось публікуємо у соціальних мережах, за деякий час з’являється «спогад» у стрічці. Важливо оцінити інформацію, яку ми зараз хочемо поширити, чи вона не ретравмує нас через роки?

 • Я поширюю цю інформацію, бо я впевнена в її правдивості, чи хотіла б, щоб вона була правдивою?

У соціальних мережах ми створюємо свою інформаційну бульбашку, в якій перебуваємо доволі довгий проміжок часу. Вона складається з новин та інформації, в яку ми віримо чи яка співзвучна з нашими особистими міркуваннями. Так, наприклад, ми можемо підтримувати чиюсь особисту думку чи читати певний блог, бо автор ніби поділяє наші цінності. І тут важливо себе запитати: це дійсно правдива інформація чи мені хотілося б, щоб так було?

Важливо використовувати правдиву інформацію для побудови свого світосприйняття, а не будувати світ ілюзії завдяки дезінформації.

Кроки, як навчити дитину поводитись з дезінформацією.

Загальні правила:

 • Прочитай. Спочатку важливо ознайомитись з інформацією, оцінити, чи це опис думки певної людини, чи використані офіційні дані, які вказують на те, що це факт.
 • Перевір. Далі потрібно пошукати схожу інформацію в декількох різних джерелах для перевірки правдивості. Наприклад, передивитись офіційні сторінки міністерств та іноземні джерела, які висвітлюють дані з певної теми.
 • Почекай (не поширюй інформацію одразу, як її побачив). Перед тим як щось поширити на своїй сторінці, важливо зачекати деякий час. Бувають випадки, коли всі медіа публікують певну інформацію, яка виявляється неправдивою, або коли виставляють певний пост про допомогу, який теж може виявитись фейковим. Тож важливо зачекати певний час, щоб побачити, чи ця інформація є правдивою, та перевірити її ще раз.

Якщо хтось зі знайомих поширив неправдиву інформацію:

1. Важливо не оцінювати людину та не критикувати, що вона зробила це навмисно.

2. Напишіть людині у приватні повідомлення, що, здається, пост містить дезінформацію. Додайте посилання на правдиву інформацію чи спростування написаної інформації.

3. Якщо ви не готові особисто спілкуватись з людиною, то можете поскаржитись на допис з відміткою «Неправдива інформація».

4. Якщо дитина помітила дезінформацію в соціальних мережах, то варто звернутись за допомогою до дорослого, кому вона довіряє, щоб можна було отримати підтримку та разом виконати кроки, які прописані вище.

Якщо я поширив неправдиву інформацію:

Так, ми всі часом робимо помилки. Важливо їх помічати та виправляти. 

Можете обрати один зі шляхів:

 • видалити свій пост, який містить дезінформацію;
 • зробити примітку в оригінальному пості, що, на жаль, інформація в цьому пості не є правдивою, та надати посилання на нове перевірене джерело;
 • якщо це сторіз, то зробити додатковий матеріал про те, що попередня інформація не є правдивою.

Пам’ятайте, що дезінформація часом захована дуже ретельно й одразу її помітити доволі складно. Через деякий час може з’явитись офіційне повідомлення стосовно неправдивої інформації, або ми можемо знайти джерела, які спростовують попередні дані. Тож якщо ви розумієте, що певний контент є неправдивим, то важливо зреагувати на це.

Як спілкуватися з дитиною щодо контенту, який вона бачить в інтернеті?

Цікавтесь у дитини, що вона знаходить для себе корисного в мережі, які ресурси відвідує, на яких сайтах шукає інформацію.

Створіть вдома маленьку медіаплатформу, коли в певний час ви збираєтесь всією родиною та обговорюєте, ділитесь думками стосовно новин світу.

У різних життєвих ситуаціях робіть акцент на визначенні з дитиною, що є «факт», а що – «думка людини».

Наводьте дітям приклади дезінформації, коли переглядаєте новини чи інформаційні ресурси.

Запитайте в дитини, чи вона замислюється, що інформація, яку вона поширює в мережі, може бути неправдивою, та які наслідки несе для неї та її близьких.

Нагадуйте дитині, що вся інформація, фото, реклама, блоги – це спосіб заробітку людей в інтернеті. Все, що ми бачимо в мережі, наприклад, сайти, фото чи відео, текст – це чиясь робота, за яку людина отримала гроші. Наприклад, популярні блогери рекламують певні товари. І за висвітлення цієї інформації на своїй сторінці вони отримують кошти.

Зі старшими дітьми подискутуйте щодо оцінки інформації. Звичайно, коли ми бачимо інформацію, якій віримо, то ми її поширимо і навряд чи будемо перевіряти правдивість. Коли ж ми зустрічаємо інформацію, з якою ми не згодні, то важливо зробити крок назад і оцінити, які факти є в такому посланні.

Спонукайте дитину використовувати різні інформаційні платформи та шукати певні дані самостійно. Світ інтернету працює таким чином, що підкидає нам інформацію, контент, товари згідно з нашими вподобаннями – те, що ми найчастіше шукаємо в пошуковій системі чи про що найчастіше читаємо новини. Таким чином, коло інформації звужується до декількох джерел.

 
Головні зміни у трудових відносинах: короткий зріз Друк
Четвер, 02 лютий 2023 10:21

У минулому 2022 році відбулись суттєві зміни у трудовому законодавств, які зокрема пов’язані із набранням чинності Закону України № 2352-ІХ від 1.07.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин».Законом № 2352-ІХ внесено зміни до Кодексу законів про працю, законів України «Про відпустки», «Про оплату праці» та інших, найголовніші з яких стосуються наступного:

Електронний документообіг

Нововведення стосується законодавчого закріплення обміну документами із працівником в електронній формі. В умовах COVID-19 запроваджено можливість дистанційної роботи працівників і персональне вручення наказів чи інших повідомлень створювало проблеми для комунікації роботодавця і працівника, особливо, якщо людина працює за кордоном.

В умовах воєнного стану зміни до законодавства врегулювали можливість ознайомити працівників з документами роботодавця із використанням електронних засобів.Передбачається необхідність за значення цього способу обміну у трудовому договорі та накладення на такі повідомлення удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису.

У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися альтернативні способи ознайомлення працівника, наприклад, у формі сканованих копій без необхідності накладати електронний підпис. На період воєнного часу такі альтернативні варіанти обміну повідомленнями допускається узгодити й усно між працівником та роботодавцем.

Повідомлення про зміни істотних умов праці

На час воєнного стану дозволяється змінювати істотні умови праці та умови оплати праці без завчасного попередження працівника про такі зміни за 2 місяці, але обов’язково повідомляти до запровад

ження таких змін.

Трудовий договір із нефіксованим робочим часом

Запроваджено нове поняття – трудовий договір із нефіксованим робочим часом, який передбачає обов’язок працівника виконувати надану роботодавцем роботу за двох особливостей: відсутній конкретни

й час виконання роботи, а також відсутні гарантії того, що робота буде надаватися постійно.

Значна частина умов такої співпраці визначається за домовленістю сторін (строк попередження про необхідність приступити до роботи, додаткові підстави для припинення договору тощо).

Водночас

певні межі  закріплюються на рівні законодавства, зокрема:

 • тривалість робочого часу не може перевищувати стандартну норму (40 годин на тиждень);
 • кількість укладених договорів із нефіксованим робочим часом не повинна перевищувати 10% від кількості усіх трудових договорів;
 • мінімальна заробітна плата працівника за таким договором становить не менше ніж як за 32 години робочого часу відповідно до узгоджених умов оплати праці.

Спрощений реж

им регулювання трудових відносин

Спрощений режим не запроваджується автоматично для усіх працівників компанії, а визначається з кожним працівником в індивідуальному порядку. При цьому лише роботодавці окремих категорій можуть застосувати такий режим, зокрема, суб’єкти малого або середнього підприємництва з середньою кількістю працівників не більше 250 осіб, або ж якщо заробітна плата працівника перевищує 53 600 гривень.

Виплати мобілізо

ваним працівникам

За загальним правилом за працівниками на час виконання ними державних або громадських обов’язків зберігається середній заробіток, посада та місце роботи. 

Змінами передбачено, що це правило зберіглося лише щодо членів добровольчих формувань територіальних громад, яким роботодавець повинен гарантувати як середній заробіток, так і збереження посади та місця роботи. 

Що ж до осіб, які були прийняті на військову службу, наприклад, мобілізовані, то компанія не несе обов’язку зберігати їм середній заробіток. Разом з тим, таких працівників компанія не може звільнити або перевести на іншу посаду, адже гарантії щодо збереження посади та місця роботи все ще залишились чинними.

 
Кожна людина має право на освіту: із Послання Гендиректора ЮНЕСКО до Міжнародного дня освіти Друк
Вівторок, 24 січень 2023 15:39

ЮНЕСКО вважає, що саме 24 січня – у Міжнародний день освіти – у як ніколи доречно нагадати про практичну значущість і важливість цих кількох слів, що містяться у статті 26 Загальної декларації прав людини: «Кожна людина має право на освіту». На жаль, мета реалізації основоположного права кожної дівчинки і кожного хлопчика на нашій планеті на отримання освіти, на думку Генерального директора ЮНЕСКО пані Одре Азуле, як і раніше, далека від свого втілення.

За інформацією ЮНЕСКО, на сьогодні приблизно 244 мільйони дітей позбавлені можливості відвідувати школи.

Цього року Міжнародний день освіти, що відзначається вже вп'яте, ЮНЕСКО хотіла б присвятити, у першу чергу, всім афганським дівчаткам і жінкам, яким відмовлено у праві на отримання знань, навчання та викладання. І разом з тим, підкреслити важливість отримання освіти усіма дітьми у світі. 

ЮНЕСКО засуджує подібне серйозне посягання на людську гідність та фундаментальне право людини на здобуття освіти. ЮНЕСКО невпинно закликає невідкладно відновити право всіх афганських дівчат та молодих жінок на освіту.

ЮНЕСКО докладала й докладатиме усіх зусиль із привернення уваги міжнародної спільноти до проблеми якості освіти. Йдеться, зокрема, про те, щоб адаптувати освіту до вимог сьогоднішнього дня, базуючись на висновках, сформульованих у рамках ініціативи «Перспективи освіти», які містять заклик до укладання нового громадського договору через посередництво в інтересах освіти.

Під час Всесвітньої конференції з вищої освіти, яка відбулася у травні минулого року у Барселоні, а також у рамках всесвітніх конференцій з освіти дорослих (Марракеш, червень 2022 року) і з виховання та освіти дітей молодшого віку (Ташкент, листопад 2022 року) ЮНЕСКО та її держави-члени взяли на себе нові спільні зобов'язання щодо реформування систем освіти щодо всіх вікових груп.

Кульмінацією цих міжнародних зусиль стало проведення у вересні 2022 року Саміту з трансформації освіти, який був скликаний з ініціативи Генерального секретаря Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріша та забезпечив прийняття на себе більш ніж 130 державами твердих зобов'язань у цій галузі. Тепер завдання у тому, щоб втілити зазначені зобов'язання у життя. Для цього ЮНЕСКО має намір продовжити координацію зусиль міжнародного співтовариства, спрямованих на забезпечення якісної освіти для всіх. 

У цей міжнародний день ЮНЕСКО закликає всіх забезпечити повсюдний та безумовний захист цього найважливішого універсального права та найефективнішого інструменту розвитку людства – освіти.

 
Презентовано інтерактивний посібник для молоді Друк
Вівторок, 24 січень 2023 15:36

Нещодавно в Україні презентовано практичний  інтерактивний посібник «Як створити кар’єрний центр?». 

Посібник створено задля допомоги освітянам, фахівцям і фахівчиням молодіжних центрів та громадських організацій. Вони зможуть ефективно запроваджувати послуги кар’єрного консультування та засоби розвитку кар’єри.

Понад 300 освітян, молодіжних працівників та працівниць з усіх регіонів країни взяли участь в онлайн-презентації та ознайомилися з новим комплексним інструментом для кар’єрного розвитку молоді. 

Завдяки посібнику фахівці та фахівчині зможуть:

 • дізнатися що таке кар’єра та скласти власне портфоліо кар’єрних послуг;
 • ознайомитися із досвідом існуючих проєктів та заходів для молоді;
 • сформувати концепцію власного кар’єрного центру;
 • опанувати сучасні методи та інструменти з кар’єрного консультування;
 • отримати практичні поради щодо роботи з молоддю, залучення роботодавців та інших стейкхолдерів.

Особливості посібника: інтерактивний та мультимедійний формат контенту, зручна навігація та швидкий доступ до матеріалів, поєднання теорії та практичних завдань для самостійного опрацювання. 

Посібник містить 30 інструментів кар’єрного консультування і коучингу, посилання на актуальні проєкти та платформи з кар’єрного розвитку, а також шаблони для налагодження роботи кар’єрного центру.

Отримати посібник можна після заповнення форми на сайті

Посібник запроваджено ГО «Центр Розвиток КСВ» та її платформою Сareer Hub в межах програми USAID «Мріємо та діємо» у партнерстві з Міністерством молоді та спорту України та Міністерством освіти та науки України. 

 

За матеріалами – Міністерства молоді та спорту України

 
« ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець »

Сторінка 1 з 365